اخبار > شرایط و ضوابط ورود گردشگران خارجی با وسایل نقلیه


  چاپ        ارسال به دوست

شرایط و ضوابط ورود گردشگران خارجی با وسایل نقلیه

 

بسمه تعالی

اطلاعیه

شرایط و ضوابط ورود گردشگران خارجی

با خودرو و موتور سیکلت به جمهوری اسلامی ایران و لزوم اخذ کارنه دو پاساژ

 

 

 

برای عبور از خاک جمهوری اسلامی ایران با وسایل نقلیه موتوری و نیز برگزاری برنامه هایی تحت عنوان رالی اتومبیلرانی یا موتور سواری، ضمن هماهنگی های صورت گرفته با کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، موارد ذیل جهت اطلاع متقاضیان اعلام میگردد.

1-  ورود، خروج و یا عبور کلیه اتباع کشورها با وسایل نقلیه به کشورمان میبایست با دریافت اوراق موقت و یک سند گمرکی بین المللی به نام "کارنه دو پاساژ" از کلوپ ها یا کانون های جهانگردی و اتومبیلرانی کشورها (در صورت عدم وجود مرجع صدور کارنه در کشوری، می توان کارنه دو پاساژ را از سایر کشورها نیز دریافت نمود. به عنوان مثال کشور گرجستان مرجع صادر کننده کارنه ندارد که در این صورت میتوان با کلوپ اتومبیلرانی کشور همسایه مانند روسیه و یا ترکیه تماس و نسبت به اخذ کارنه اقدام نمود.) صورت پذیرد.

2-  دفترچه کارنه دو پاساژ به صورت 5، 10، 15 و 25 برگی است که با هر برگ از کارنه میتوان به ایران وارد و خارج شد. به طور مثال با کارنه 25 برگی میتوان 25 مرتبه به ایران سفر نمود. مدت اجازه تردد با کارنه در ایران حداکثر سه ماه برای هر بار ورود میباشد و یا به مدت اعتبار روادید دارنده کارنه اجازه تردد داده میشود. در هر صورت گمرک ایران اختیار دارد مدت اجازه تردد را در بدو ورود به ایران تعیین نماید. برای مثال اجازه تردد وسایل نقلیه وارده از کشور امارات حداکثر یک ماه می باشد.

3-   69 مرجع، صدور و نیز 12 مرجع، ضمانت کارنه دو پاساژ در جهان(به شرح ضمیمه پیوست) را بر عهده دارند.

4-  کارنه دوپاساژ به عنوان اوراق ورود موقت و یک سند گمرکی بین المللی است که به عنوان اظهارنامه گمرکی پذیرفته می شود و امکان شناسنایی وسیله نقلیه را فراهم می سازد و یک ضمانت نامه معتبر بین المللی به منظور پوشش دادن حقوق و عوارض ورودی را بهمراه دارد. به دلیل اهمیت این سند به عنوان اوراق تسهیل کننده  ورود موقت وسایل نقلیه گردشگران، در قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون ورود موقت (مصوب 31/2/91 مجلس شورای اسلامی) و مواد 142 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی مصوب 29/12/91 هیات محترم

وزیران و ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 15/4/73 هیات محترم وزیران، صراحتا ارایه آن (کارنه) توسط گردشگران خارجی را اجبار می نماید، مگر با الزام به تسلیم اظهارنامه یا تادیه وجه الضمان برای ورود با وسایل نقلیه موتوری به کشور، که این دو مورد اخیر برای گردشگران خارجی مقرون به صرفه نیست و مسایل و مشکلات خاص خود را در هنگام ورود از گمرکات مرزی کشور به همراه دارد، لذا توصیه نمی گردد.

5-  بر اساس کنوانسیون های ملل متحد در زمینه ورود موقت وسایل نقلیه شامل کنوانسیون ورود موقت وسایل نقلیه شخصی(1954 نیویورک) و کنوانسیون ورود موقت وسایل نقلیه تجاری(1956 ژنو) همچنین کنوانسیون سازمان جهانی گمرک در زمینه ورود موقت سایل نقلیه شامل کنوانسیون (1990 استانبول) دفترچه کارنه دو پاساژ به عنوان یک سند ضمیمه به کنوانسیون های مذکور برای ورود موقت وسایل نقلیه موتوری بدون پرداخت حقوق و مالیات گمرکی است که در مجلس شورای اسلامی نیز به صورت قانون مصوب گردیده و در کشورهای عضو کنوانسیون لازم الاجرا است. با اخذ دفترچه کارنه دو پاساژ از مراکز مربوطه، ورود و خروج وسایل نقلیه به کشورمان تسهیل می گردد و در مبادی ورودی و خروج کشور این دفترچه به عنوان سندی رسمی توسط گمرک ایران شناخته شده است.

6-   موتور سیکلت های بالای 250 سی سی و ساخت آمریکا اجازه ورود به کشورمان را نخواهند داشت.

7-  ورود خودروهای سواری با عنوان تجاری پورشه، لامبورگینی، فراری، هامر، مازراتی، بوگاتی، خودروهای تشریفاتی، خودرو های لوکس(مانند روکش طلا) و خودرو های ساخت آمریکا نیز امکان ورود به کشور را نخواهند داشت.

8-  ممنوعیت ورود موقت گردشگران با خودروهای بالای 40 هزار دلار و دارای حجم 2500 سی سی نیز اخیراً در کشور رفع شده است.

9-  دریافت روادید این گونه گردشگران نیز مطابق قوانین و رویه های جاری صدور رواید ورود به جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

بخش کنسولی سفارت ج.ا. ایران - بروکسل

 

 


١٦:١٤ - 1398/03/22    /    شماره : ٥٧٥٣٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٨٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | اوقات شرعی | جستجو | گالری تصاویر